Spala logo



Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)

STRONA GŁÓWNA | GALERIA ZDJĘĆ | NOCLEGI W SPALE | RESTAURACJE W SPALE | REKLAMA | KONTAKT | PRYWATNOŚĆ


spala wstep WSTĘP
Historia Spały Historia Spały
Położenie Spały Położenie Spały
Flora Spały Flora Spały
Spala archiwum Archiwum 2006-2009
Spala kontakt KONTAKT
Spala reklama REKLAMA
spala informator ZWIEDZAMY
Atrakcje w Spale Atrakcje w Spale
Atrakcje w okolicy Atrakcje w okolicy
Trasy Turystyczne Trasy turystyczne
Spalskie ciekawostki Spalskie ciekawostki
Plan Spaly
spala informator USŁUGI
Noclegi w Spale Noclegi w Spale
Restauracje w Spale Restauracje w Spale
Noclegi okolice Spały Noclegi okolice Spały
Restauracje okolice Spały Restauracje okolice Spały
spala inne oferty Inne oferty
spala noclegi Baza turystyczna
spala galerie GALERIE ZDJĘĆ
Spała Spała
Okolice Spały Okolice Spały
Przyroda Przyroda
Imprezy Imprezy
Najnowsze Najnowsze
Popularne Popularne
Oceniane Oceniane
Ciekawe miejsca Wszystkie galerie
spala inne INNE INFORMACJE
spala rewitalizacja Rewitalizacja Spały
spala reklama google REKLAMA
Polesie aktualnoci POLECAMY
Spala aktualnoci ARTYKUY I AKTUALNOCI
Loading
Spala 24 Pl - Spa�a Portal Turystyczny

INOWŁÓDZ 2010-01-17 12:01:40 CET

Kościółek romański w Inowłodzu

POŁOŻENIE: Inowłódz i Gmina położony jest w województwie łódzkim, w południowo-wschodniej części powiatu tomaszowskiego. Powierzchnia gminy wynosi 97,7 km2 i obejmuje swym zasięgiem 10 sołectw (ale jednocześnie 11 miejscowości): Brzustów, Dąbrowa, Inowłódz, Konewka, Królowa Wola, Liciążna, Poświętne, Spała, Teofilów, Zakościele, Żądłowice.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła

Ważnym czynnikiem związanym z otoczeniem gminy jest bliskość ośrodków miejskich takich jak: Tomaszów Mazowiecki (16 km), Opoczno (18 km), Rawa Mazowiecka (30 km), Łódź (67 km) i Warszawa (107 m). W pobliżu gminy przebiegają trasy komunikacyjne o znaczeniu krajowym i regionalnym (drogowe: Warszawa - Katowice, Rawa Mazowiecka - Opoczno, Tomaszów Mazowiecki - Radom, kolejowa: Tomaszów Mazowiecki - Radom). Powierzchnia gminy to 97,7 km2, z czego: lasy - 57,10 km2, użytki rolne - 33,10 km2, pozostałe - 7,50 km2, liczba ludności - 3940

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

HISTORIA: Początki Inowłodza sięgają odległej przeszłości. U stóp wzgórza zwanego Legnicą, gdzie rzeka Słomianka wpływa do Pilicy, odkryto ślady pracowni, w której przed wiekami wyrabiano krzemienne narzędzia. Osada położona przy pilickim brodzie powstała w X wieku. Na przełomie XI i XII wieku Władysław Herman ufundował na szczycie wzgórza murowany kościół pod wezwaniem Św. Idziego. Zachowane dokumenty potwierdzają, że w 1145 r. istniały w osadzie: karczma, komora celna i kościół. W połowie XIII wieku lewobrzeżna strona Pilicy była najdalej na północ wysuniętym skrawkiem Ziemi Łęczyckiej. Prawa miejskie otrzymał Inowłódz w połowie XIV w. W okresie tym król Kazimierz Wielki wybudował zamek i otoczył miasto murem obronnym. Przez kilka następnych stuleci Inowłódz był grodem królewskim z siedzibą administracji zarządzającej królewskimi dobrami.

Inowłodzka Synagoga

Miasto miało duże znaczenie wynikające ze strategicznego usytuowania na granicy jednostek administracyjnych, krzyżujących się tu głównych szlaków handlowych oraz przepraw przez Pilicę.Inowłódz rozwijał się dynamicznie do połowy XVII wieku - do czasu wojny polsko-szwedzkiej, której działania doprowadziły do poważnych zniszczeń zamku i miasta. Nie odzyskał on już swego dawnego znaczenia. W 1870 r. Inowłódz utracił prawa miejskie. Renesans miejscowości datuje się na koniec XIX wieku, kiedy to odkryto walory uzdrowiskowe miejscowości i utworzono stację klimatyczno-leśną dla kuracjuszy. Gościł w niej m. in. Julian Tuwim. Niestety rozwój uzdrowiska przerwał wybuch I wojny światowej.

Kirkut w Inowłodzu

WARTO ZOBACZYĆ

Kościół pod wezwaniem św. Idziego Budowla reprezentuje typ kościoła jednonawowego, zamkniętego od wschodu absydą, a od zachodu charakterystyczną okrągłą wieżą. Fundatorem kościoła był Władysław Herman, ojciec urodzonego w 1086 r. księcia Bolesława Krzywoustego, przyszłego władcy Polski. Kościół został poświęcony (jak dokumentuje Gall Anonim) św. Idziemu w podzięce za narodziny księcia Bolesława. Budowla została wzniesiona na przełomie XI i XII wieku z twardego żółto-rdzawego piaskowca wydobywanego w Inowłodzu. Pierwotnie wzniesiony jako kaplica od 1520 r. pełnił rolę kościoła parafialnego. Zniszczony podczas I wojny światowej obiekt prowizorycznie odbudowano, a następnie zrekonstruowano w latach 1936-1938 zmieniając częściowo jego wygląd.

Cmentarz wojenny

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Świątynię w stylu późnogotyckim wzniesioną nad brzegiem Pilicy w centrum Inowłodza, ufundował w 1520 r. król Zygmunt I. Około roku 1540 patronat nad kościołami inowłodzkimi otrzymał Stanisław Wolski, herbu Odrowąż, późniejszy kantor płocki. Parafia inowłodzka od początku swego istnienia należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. W 1793 roku do kościoła został przywieziony cudowny obraz. Ciężkie chwile kościół przechodził podczas I wojny światowej, kiedy w Inowłodzu na linii Pilicy toczyły się kilkumiesięczne walki pozycyjne wojsk rosyjskich i niemieckich. Jednak o wiele bardziej świątynia ta ucierpiała podczas II wojny światowej. Jej mury popękały wskutek wysadzania przez Niemców w styczniu 1945 roku pobliskiego mostu na Pilicy. Od wstrząsów uległ zniszczeniu dach. Uszkodzenia te usunięto podczas powojennych remontów kościoła.

Kosmiczny krajobraz kopalni w Inowłodzu

Ruiny zamku z XIV wieku. Zamek zbudowany przez Kazimierza Wielkiego powstał w latach 1352 - 1370. Wzniesiono go na naturalnym pagórku, na rzucie prostokąta o wymiarach 50 na 30m. Ściany budowli oraz mur budowano z cegły i kamienia kopalnego. Całość otoczono fosą, która miała połączenie z Pilicą. Zamek pełniący rolę twierdzy ustułowano na skrzyżowaniu ważnych średniowiecznych szlaków handlowych. Budowla została zniszczona przez wojska szwedzkie w XVII wieku. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty z pozostałościami piwnic i baszt. Wśród mieszkańców Inowłodza utrzymuje się podanie o przejściu podziemnym z zamkowych piwnic do kościółka św.Idziego, którym to przejściem rzekomo na msze wieczorne chadzała sama królowa Bona.

Współczesny Inowłódz

Ponadto w Inowłodzu warto odwiedzić:
- Cmentarz z I wojny światowej
- Budynki dawnej stacji klimatyczno-lesnej
- Synagogę
- Cmentarz żydowski
- Kapliczkę na Przeprośnej Górce
- Kapliczkę w Giełzowie niedaleko Inowłodza

ŹRÓDŁO: Materiały udostępnione przez GCI w Inowłodzu

skomentuj komentarze: 2 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.spala24.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Spalski Portal Informacyjny 2006 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Spala24.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu spala24.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

.: PARTNERZY :.

Strona startowa

Spala fb POLUB NAS
fb
Spala atrakcje ATRAKCJE
Kolej Spalska
reklama REKLAMA
Ostoja noclegi
Spala pogoda POGODA
Pogoda na dziś
Pogoda na jutro
spala ksiegarnia SKLEPIK
Województwo warszawskie i łódzkie

Spala reklama REKLAMA
Informacja Turystyczna
Karczma Spalska
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
camping i domki
Kajaki Spała
Restauracja Pod Żubrem
Spala Tour
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Noclegi Spala.info.pl - noclegi
Informacja Turystyczna Informacja Turystyczna
Gmina Inowłódz Gmina Inowłódz
Powiat Tomaszowski Powiat Tomaszowski
COS Spała COS Spała
Bunkier w Konewce Bunkier w Konewce
Nadle¶nictwo Spała Nadle¶nictwo Spała
Reklama google NASZE SERWISY
spala
karpaty
bieszczady
bieszczady
solina
solina
Reklama google REKLAMA


stat4u