Spala logoKliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)

STRONA GŁÓWNA | GALERIA ZDJĘĆ | NOCLEGI W SPALE | RESTAURACJE W SPALE | REKLAMA | KONTAKT | PRYWATNOŚĆ


spala wstep WSTĘP
Historia Spały Historia Spały
Położenie Spały Położenie Spały
Flora Spały Flora Spały
Spala archiwum Archiwum 2006-2009
Spala kontakt KONTAKT
Spala reklama REKLAMA
spala informator ZWIEDZAMY
Atrakcje w Spale Atrakcje w Spale
Atrakcje w okolicy Atrakcje w okolicy
Trasy Turystyczne Trasy turystyczne
Spalskie ciekawostki Spalskie ciekawostki
Plan Spaly
spala informator USŁUGI
Noclegi w Spale Noclegi w Spale
Restauracje w Spale Restauracje w Spale
Noclegi okolice Spały Noclegi okolice Spały
Restauracje okolice Spały Restauracje okolice Spały
spala inne oferty Inne oferty
spala noclegi Baza turystyczna
spala galerie GALERIE ZDJĘĆ
Spała Spała
Okolice Spały Okolice Spały
Przyroda Przyroda
Imprezy Imprezy
Najnowsze Najnowsze
Popularne Popularne
Oceniane Oceniane
Ciekawe miejsca Wszystkie galerie
spala inne INNE INFORMACJE
spala rewitalizacja Rewitalizacja Spały
spala reklama google REKLAMA
Polesie aktualnoci POLECAMY
Spala aktualnoci ARTYKUY I AKTUALNOCI
Loading
Spala 24 Pl - Spa�a Portal Turystyczny

Inowłódz: Kościół św. Idziego 2011-12-06 11:06:16 CET

Na najwyższym szczycie góry, u podnóża, której płynie Pilica wznosi się romański murowany z piaskowca kościół św. Idziego ufundowany w 1082 r. (inne źródła 1086 r.) przez Władysława Hermana jako wotum dziękczynne za narodziny długo wyczekiwanego młodszego syna – Bolesława Krzywoustego. Jest jedną z najstarszych budowli sakralnych w Polsce.

Kościół św. Idziego.

Świadectwem, które mówi o historii i wieku kościoła, jest inskrypcja (napis) na kamiennej tablicy umieszczonej nad ołtarzem głównym, znajdującej się w kościele jeszcze w wieku XIX. Według tego podania przy kościółku św. Idziego istniał niegdyś klasztor dla sióstr zakonnych. Najprawdopodobniej był to Zakon Benedyktyński, uzasadnia to fakt, że zakon ten należał do najstarszych w Polsce. Klasztor przetrwał tylko do XIII wieku, gdyż w tym czasie został zniszczony przez Tatarów, a zakonnice zostały wymordowane lub przeniosły się do innego klasztoru.

Nocne oświetlenie kościółka.

Okoliczności budowy tej świątyni owiane są legendami. Według jednej z nich Król Władysław Herman wstąpiwszy na tron po swym bracie Bolesławie Śmiałym, ożenił się z Judytą, córką księcia czeskiego. Oboje byli bardzo pobożni. Monarcha nie mogąc doczekać się potomka (Judyta leczyła się na niepłodność), za radą biskupa krakowskiego Lamberta, wyprawił poselstwo do opata Benedyktynów w Langwedoku we Francji. W tej francuskiej prowincji, w mieście Karbonie istniał klasztor benedyktyński, w którym znajdowały się zwłoki św. Idziego. Przy grobie tego świętego działy się ponoć cuda. Słynął on z m.in. z cudownego leczenia bezpłodności.

Droga prowadząca do kościoła.

Przybyli posłowie złożywszy ofiary na klasztor, wręczyli opatowi list tej treści: „Władysław, z łaski bożej książę polski i Judyta, prawowita małżonka jego, Modylonowi, czcigodnemu opatowi św. Idziego i wszystkim braciom śle uczucia czci najgłębszej. Usłyszawszy o tym, że św. Idzi wyróżnia się godnością przedniej świętości i, że z władzy udzielonej mu przec Boga, jest chętnym wspomożycielem w nadziei potomstwa, składamy Mu dary swej pobożności i pokornie prosimy o wasze modlitwy ku wspomożeniu naszej prośby”>

Rzeźba przed kościołem.

Posłowie wręczyli również mnichom złoty posążek chłopca wraz z modlitwą: „Żywo, słowo Boży Orędowniku tej sprawy spełnij, czego żądają wota twoich sług. Za chłopca daj chłopca, za fałszywego daj prawdziwego, stwórz cielesnego, zachowując sobie złotego”. Modlitwa chyba odniosła skutek, bo wkrótce Judyta urodziła syna, któremu nadano imię Bolesław, który z powodu krzywych ust został nazwany Krzywoustym. Władysław Herman, chcąc odwdzięczyć się za daną łaskę, pobudował w Polsce wiele kościołów ku czci św. Idziego. Według innego podania Judyta wyleczyła się z bezpłodności dzięki kąpielą w cudownym źródle wytryskującym spod góry w Inowłodzu.

Na przykościelnym cmentarzu zachowało się sporo starych nagrobków.

Wczesnoromański kościółek o charakterze obronnym był do 1520 roku jedyną świątynią w Inowłodzu. Wówczas, po wybudowaniu tutaj kościoła p.w. św. Michała, kościółek św. Idziego stracił znaczenie i zaczął podupadać. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przystępowano do prac nad restauracją podupadłego kościoła. Dziś kościół św. Idziego nominuje nad całym prześlicznym krajobrazem inowłodzkim i spogląda od wieków już na miasteczko, które rozłożyło się jakby u stóp jego, po obydwóch stronach rzeki.

Drewniana rzeźba z historią kościółka.

Źródło: Atrakcje turystyczne Doliny Pilicy
Praca zbiorowa: B. Helman, A. Jóźwik, A. Kobalczyk, M. Płuciennik, D. Serwik
Foto: I. Jóźwik

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.spala24.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Spalski Portal Informacyjny 2006 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Spala24.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu spala24.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

.: PARTNERZY :.

Strona startowa

Spala fb POLUB NAS
fb
Spala atrakcje ATRAKCJE
Kolej Spalska
reklama REKLAMA
Ostoja noclegi
Spala pogoda POGODA
Pogoda na dziś
Pogoda na jutro
spala ksiegarnia SKLEPIK
Województwo warszawskie i łódzkie

Spala reklama REKLAMA
Informacja Turystyczna
Karczma Spalska
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
camping i domki
Kajaki Spała
Restauracja Pod Żubrem
Spala Tour
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Noclegi Spala.info.pl - noclegi
Informacja Turystyczna Informacja Turystyczna
Gmina Inowłódz Gmina Inowłódz
Powiat Tomaszowski Powiat Tomaszowski
COS Spała COS Spała
Bunkier w Konewce Bunkier w Konewce
Nadle¶nictwo Spała Nadle¶nictwo Spała
Reklama google NASZE SERWISY
spala
karpaty
bieszczady
bieszczady
solina
solina
Reklama google REKLAMA


stat4u