Spala logo



Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)

| STRONA GŁÓWNA | GALERIA ZDJĘĆ | NOCLEGI W SPALE | RESTAURACJE W SPALE | REKLAMA | KONTAKT


spala wstep WSTĘP
Historia Spały Historia Spały
Położenie Spały Położenie Spały
Flora Spały Flora Spały
Spala archiwum Archiwum 2006-2009
Spala kontakt KONTAKT
Spala reklama REKLAMA
spala informator ZWIEDZAMY
Atrakcje w Spale Atrakcje w Spale
Atrakcje w okolicy Atrakcje w okolicy
Trasy Turystyczne Trasy turystyczne
Spalskie ciekawostki Spalskie ciekawostki
Plan Spaly
spala informator USŁUGI
Noclegi w Spale Noclegi w Spale
Restauracje w Spale Restauracje w Spale
Noclegi okolice Spały Noclegi okolice Spały
Restauracje okolice Spały Restauracje okolice Spały
spala inne oferty Inne oferty
spala noclegi Baza turystyczna
spala galerie GALERIE ZDJĘĆ
Spała Spała
Okolice Spały Okolice Spały
Przyroda Przyroda
Imprezy Imprezy
Najnowsze Najnowsze
Popularne Popularne
Oceniane Oceniane
Ciekawe miejsca Wszystkie galerie
spala inne INNE INFORMACJE
spala rewitalizacja Rewitalizacja Spały
spala reklama google REKLAMA
Polesie aktualnoci POLECAMY
Spala aktualnoci ARTYKUY I AKTUALNOCI
Loading
Spala 24 Pl - Spa�a Portal Turystyczny

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu 2011-12-29 19:54:29 CET

Obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Budowę zamku rozpoczęto między 1352 a 1370 rokiem. Zamek pozostał w rękach królewskich do czasu wojen szwedzkich.

Pomiędzy 1387 a 1390 zamek w Inowłodzu, jako zastaw pożyczonych pieniędzy, przeszedł w ręce braci Niemirów (Niemierza), Jana i Abrahama herbu Nałęcz z Nowego Dworu pod Warszawą. W styczniu 1393 roku zamek wykupił król Władysław Jagiełło i na przełomie XIV i XV wieku z jego inicjatywy dokonano pierwszej przebudowy zamku. Następnie zamek był jeszcze kilkakrotnie przbudowywany. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1648-1655.

Nie wiadomo dokładnie, jakie wydarzenie miało decydujący wpływ na ostateczny upadek warowni, choć powszechnie uważa się, że podminowali ją i wysadzili w powietrze wycofujący się w 1657 żołnierze szwedzcy. W latach 1973-85 przeprowadzono badania archeologiczne, które doprowadziły do prawidłowego i dobrego przebadania obiektu oraz zabezpieczenia budowli w formie tzw. trwałej ruiny. Podczas wspomnianych prac odnaleziono ponad 38 tysięcy ruchomych zabytków w postaci szkła, ceramiki, przedmiotów metalowych, kafli i innych.

Pierwotny zamek usytuowano na naturalnym pagórku (1 metr wysokości), który następnie sztucznie podsypano ziemią wydobytą przy kopaniu fosy. Warownię wzniesiono z miejscowego łamanego piaskowca na rzucie regularnego czworoboku (49 x 32 x47 x 31 metra), tj. o powierzcni około 1500 m2. Element dominujący stanowiła postawiona w północnowschodnim narożniku zespołu warownego, wysunięta 5 metrów poza lico murów, oktogonalna wieża. Służyła ona jako stanowisko obserwacyjne na miasteczko i położoną nieopodal przeprawę, loch więzienny, a także punkt obronny, flankujący pierwotny przejazd bramny.

Do czasów nam współczesnych zachowały się, odsłonięte w latach 80-tych i częściowo uczytelnione przy zastosowaniu miejscowego piaskowca, szczątki w postaci pełnego obwodu ścian zewnętrznych o wysokości do dwóch – trzech metrów, fragmentów podziałów wewnętrznych i fundamentów ośmiobocznej wieży, przy czym część pomieszczeń jest dziś całkowicie zasypana ziemią. (tekst pochodzi z 2007 r. Obecnie zamek przechodzi częściową rekonstrukcję).

W wyniku przygotowaniu dokumentacji projektowo – kosztorysowej: „ Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” w styczniu 2007 r. złożono wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na inwestycję pn. „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w miejscowości Inowłódz”. Ze względu na szeroki zakres planowanych działań inwestycję podzielono na lata 2007 – 2011. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę i zostały przyznane środki na jego realizację. Wszelkie zaplanowane w harmonogramie prace służyć będą ochronie i zachowaniu materialnego dziedzictwa kulturowego, a tym samym nastąpi udostępnianie zabytku na cele publiczne.

(Zdjęcia w artykule pochodzą z okresu przed rozpoczęciem inwestycji. Obecnie prace trwają pełną parą i gdy tylko plac budowy opuszczą robotnicy zamieścimy zdjęcia częściowo zrekonstruowanego zamku.)

Źródło: Atrakcje turystyczne Doliny Pilicy
Praca zbiorowa: B. Helman, A. Jóźwik, A. Kobalczyk, M. Płuciennik, D. Serwik
Foto: I. Jóźwik

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.spala24.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Spalski Portal Informacyjny 2006 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Spala24.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu spala24.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

.: PARTNERZY :.

Strona startowa

Spala fb POLUB NAS
fb
Spala atrakcje ATRAKCJE
Kolej Carska
reklama REKLAMA
Ostoja noclegi
Spala pogoda POGODA
Pogoda na dziś
Pogoda na jutro
spala ksiegarnia SKLEPIK
Województwo warszawskie i łódzkie

Spala reklama REKLAMA
Informacja Turystyczna
Karczma Spalska
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Restauracja Pod Żubrem
Spala Tour
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Noclegi Spala.info.pl - noclegi
Informacja Turystyczna Informacja Turystyczna
Gmina Inowłódz Gmina Inowłódz
Powiat Tomaszowski Powiat Tomaszowski
COS Spała COS Spała
Bunkier w Konewce Bunkier w Konewce
Nadle¶nictwo Spała Nadle¶nictwo Spała
Reklama google NASZE SERWISY
spala
karpaty
bieszczady
bieszczady
solina
solina
Reklama google REKLAMA


stat4u