 Obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Budowę zamku rozpoczęto między 1352 a 1370 rokiem. Zamek pozostał w rękach królewskich do czasu wojen szwedzkich.

Pomiędzy 1387 a 1390 zamek w Inowłodzu, jako zastaw pożyczonych pieniędzy, przeszedł w ręce braci Niemirów (Niemierza), Jana i Abrahama herbu Nałęcz z Nowego Dworu pod Warszawą. W styczniu 1393 roku zamek wykupił król Władysław Jagiełło i na przełomie XIV i XV wieku z jego inicjatywy dokonano pierwszej przebudowy zamku. Następnie zamek był jeszcze kilkakrotnie przbudowywany. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1648-1655. 
Nie wiadomo dokładnie, jakie wydarzenie miało decydujący wpływ na ostateczny upadek warowni, choć powszechnie uważa się, że podminowali ją i wysadzili w powietrze wycofujący się w 1657 żołnierze szwedzcy. W latach 1973-85 przeprowadzono badania archeologiczne, które doprowadziły do prawidłowego i dobrego przebadania obiektu oraz zabezpieczenia budowli w formie tzw. trwałej ruiny. Podczas wspomnianych prac odnaleziono ponad 38 tysięcy ruchomych zabytków w postaci szkła, ceramiki, przedmiotów metalowych, kafli i innych. 
Pierwotny zamek usytuowano na naturalnym pagórku (1 metr wysokości), który następnie sztucznie podsypano ziemią wydobytą przy kopaniu fosy. Warownię wzniesiono z miejscowego łamanego piaskowca na rzucie regularnego czworoboku (49 x 32 x47 x 31 metra), tj. o powierzcni około 1500 m2. Element dominujący stanowiła postawiona w północnowschodnim narożniku zespołu warownego, wysunięta 5 metrów poza lico murów, oktogonalna wieża. Służyła ona jako stanowisko obserwacyjne na miasteczko i położoną nieopodal przeprawę, loch więzienny, a także punkt obronny, flankujący pierwotny przejazd bramny.  Do czasów nam współczesnych zachowały się, odsłonięte w latach 80-tych i częściowo uczytelnione przy zastosowaniu miejscowego piaskowca, szczątki w postaci pełnego obwodu ścian zewnętrznych o wysokości do dwóch – trzech metrów, fragmentów podziałów wewnętrznych i fundamentów ośmiobocznej wieży, przy czym część pomieszczeń jest dziś całkowicie zasypana ziemią. (tekst pochodzi z 2007 r. Obecnie zamek przechodzi częściową rekonstrukcję). 
W wyniku przygotowaniu dokumentacji projektowo – kosztorysowej: „ Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” w styczniu 2007 r. złożono wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na inwestycję pn. „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w miejscowości Inowłódz”. Ze względu na szeroki zakres planowanych działań inwestycję podzielono na lata 2007 – 2011. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę i zostały przyznane środki na jego realizację. Wszelkie zaplanowane w harmonogramie prace służyć będą ochronie i zachowaniu materialnego dziedzictwa kulturowego, a tym samym nastąpi udostępnianie zabytku na cele publiczne. (Zdjęcia w artykule pochodzą z okresu przed rozpoczęciem inwestycji. Obecnie prace trwają pełną parą i gdy tylko plac budowy opuszczą robotnicy zamieścimy zdjęcia częściowo zrekonstruowanego zamku.) 
Źródło: Atrakcje turystyczne Doliny Pilicy Praca zbiorowa: B. Helman, A. Jóźwik, A. Kobalczyk, M. Płuciennik, D. Serwik Foto: I. Jóźwik skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |
|