Spala logo



Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)

STRONA GŁÓWNA | GALERIA ZDJĘĆ | NOCLEGI W SPALE | RESTAURACJE W SPALE | REKLAMA | KONTAKT | PRYWATNOŚĆ


spala wstep WSTĘP
Historia Spały Historia Spały
Położenie Spały Położenie Spały
Flora Spały Flora Spały
Spala archiwum Archiwum 2006-2009
Spala kontakt KONTAKT
Spala reklama REKLAMA
spala informator ZWIEDZAMY
Atrakcje w Spale Atrakcje w Spale
Atrakcje w okolicy Atrakcje w okolicy
Trasy Turystyczne Trasy turystyczne
Spalskie ciekawostki Spalskie ciekawostki
Plan Spaly
spala informator USŁUGI
Noclegi w Spale Noclegi w Spale
Restauracje w Spale Restauracje w Spale
Noclegi okolice Spały Noclegi okolice Spały
Restauracje okolice Spały Restauracje okolice Spały
spala inne oferty Inne oferty
spala noclegi Baza turystyczna
spala galerie GALERIE ZDJĘĆ
Spała Spała
Okolice Spały Okolice Spały
Przyroda Przyroda
Imprezy Imprezy
Najnowsze Najnowsze
Popularne Popularne
Oceniane Oceniane
Ciekawe miejsca Wszystkie galerie
spala inne INNE INFORMACJE
spala rewitalizacja Rewitalizacja Spały
spala reklama google REKLAMA
Polesie aktualnoci POLECAMY
Spala aktualnoci ARTYKUY I AKTUALNOCI
Loading
Spala 24 Pl - Spa�a Portal Turystyczny

Sanktuarium p.w. św. Anny w Smardzewicach 2012-01-04 18:23:16 CET

Sanktuarium p.w. św. Anny w Smardzewicach w obecnym kształcie powstało z inicjatywy biskupa warmińskiego Stanisława ze Zbąszyna w podzięce za doznany tu cud za przyczyną św. Anny. Budowę rozpoczętą w 1683 r. prowadził miejscowy gwardian Adrian Kozłowicz. Świątynię ukończono w 1699 r. (konsekracja w 1701 r.).

W latach 1722-26, z fundacji biskupa Krzysztofa ze Słupowa, Szembeka został dobudowany od strony wschodniej dwukondygnacyjny budynek klasztoru franciszkanów z charakterystycznym czworobocznym wirydarzem, otoczonym arkadowymi krużgankami z wejściami do zakonnych cel. Pomieszczenia na piętrze, gdzie znajduje się m.in. pomieszczenie poświęcone fundatorowi klasztoru, zamieszkującego tu w 1733 r., posiadają bogaty wystrój dopełniony późnobarokowymi stiukami.

Zarówno kościół, jak i klasztor noszą wyraźne akcenty stylu barokowego, tak w elewacjach, jak w wystroju wnętrz. Główny ołtarz, ozdobiony popiersiem wyobrażającym Boga Ojca w obłokach, rzeźbami aniołów i świętych pochodzi z ok. 1740 r. Przed prezbiterium znajdują się dwa barokowe ołtarze pochodzące z ok. 1740 r. z pięknymi obrazami Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, św. Jakuba Starszego i św. Onufrego. Z ok. 1730 r. pochodzi sześć eksponowanych we wnękach, późnobarokowych ołtarzy. Z tego samego okresu pochodzi ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast z II połowy XVII w. zachował się wczesnobarokowy ołtarz Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem i św. Franciszka oraz Zwiastowania. Również z tego samego okresu zachowało się wiele elementów cennego wyposażenia (Barokowa ambona z baldachimem i rzeźbami aniołków, organy, chrzcielnica, feretrony procesyjne z obrazami stygmatyzacji św. Franciszka, św Rodziny…). Do cennych zabytków sztuki złotniczej należy zaliczyć zachowane piękne naczynia liturgiczne.

Obecna bryła kompleksu sakralnego powstała na miejscu rozebranej drewnianej świątyni, wystawionej przez biskupa kujawskiego Pawła Wołudzkiego po 1620 roku, w dowód pamięci objawienia św. Anny i na pamiątkę doznawanych dzięki niej wielu cudów. Biskup Maciej Łubiński oddał nadzór kościoła franciszkanom, sprowadzonym z Piotrkowa do Smardzewic w roku 1639, dobudowując w tym czasie drewniany budynek klasztorny. U źródeł powstania w tym miejscu kościoła wraz z klasztorem kryje się w kronice parafialnej tejże świątyni przekaz o brzemiennym w skutkach wydarzeniu.

Otóż właśnie w 1620 roku, jednemu z włościan smardzewickich ukazała się św. Anna wskazując, aby miejsce objawienia, jej poświęcone, naznaczone było wielkimi cudami. Na znak czci w tym miejscu mieszkańcy wsi wystawili, do dziś stojący, dębowy krzyż. A niebawem wdzięczni za doznane cuda wybudowali niewielką, drewnianą kapliczkę. Obecnie stoi tu z pietyzmem zachowana, wymurowana kapliczka, dokumentująca tajemnicę zdarzenia a obok niej zrekonstruowany niedawno dębowy krzyż. To właśnie tuż obok, przenosząc niejako świętość tego miejsca, urosła świątynia roztaczająca nie tylko po okolicy, ale daleko poza jej granicę, sławę cudownych zjawisk. Przyjmowała przez wieki wielu pielgrzymów doznających łaski uzdrowień i pociechy w życiowych dramatach. Tą atmosferę wzniosłości, świętości i niezwykłości miejsca można poczuć i dzisiaj.

Źródło: Atrakcje turystyczne Doliny Pilicy
Praca zbiorowa: B. Helman, A. Jóźwik, A. Kobalczyk, M. Płuciennik, D. Serwik
Foto: I. Jóźwik

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.spala24.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Spalski Portal Informacyjny 2006 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Spala24.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu spala24.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

.: PARTNERZY :.

Strona startowa

Spala fb POLUB NAS
fb
Spala atrakcje ATRAKCJE
Kolej Spalska
reklama REKLAMA
Ostoja noclegi
Spala pogoda POGODA
Pogoda na dziś
Pogoda na jutro
spala ksiegarnia SKLEPIK
Województwo warszawskie i łódzkie

Spala reklama REKLAMA
Informacja Turystyczna
Karczma Spalska
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
camping i domki
Kajaki Spała
Restauracja Pod Żubrem
Spala Tour
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Noclegi Spala.info.pl - noclegi
Informacja Turystyczna Informacja Turystyczna
Gmina Inowłódz Gmina Inowłódz
Powiat Tomaszowski Powiat Tomaszowski
COS Spała COS Spała
Bunkier w Konewce Bunkier w Konewce
Nadle¶nictwo Spała Nadle¶nictwo Spała
Reklama google NASZE SERWISY
spala
karpaty
bieszczady
bieszczady
solina
solina
Reklama google REKLAMA


stat4u