Spala logo



Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)

STRONA GŁÓWNA | GALERIA ZDJĘĆ | NOCLEGI W SPALE | RESTAURACJE W SPALE | REKLAMA | KONTAKT | PRYWATNOŚĆ


spala wstep WSTĘP
Historia Spały Historia Spały
Położenie Spały Położenie Spały
Flora Spały Flora Spały
Spala archiwum Archiwum 2006-2009
Spala kontakt KONTAKT
Spala reklama REKLAMA
spala informator ZWIEDZAMY
Atrakcje w Spale Atrakcje w Spale
Atrakcje w okolicy Atrakcje w okolicy
Trasy Turystyczne Trasy turystyczne
Spalskie ciekawostki Spalskie ciekawostki
Plan Spaly
spala informator USŁUGI
Noclegi w Spale Noclegi w Spale
Restauracje w Spale Restauracje w Spale
Noclegi okolice Spały Noclegi okolice Spały
Restauracje okolice Spały Restauracje okolice Spały
spala inne oferty Inne oferty
spala noclegi Baza turystyczna
spala galerie GALERIE ZDJĘĆ
Spała Spała
Okolice Spały Okolice Spały
Przyroda Przyroda
Imprezy Imprezy
Najnowsze Najnowsze
Popularne Popularne
Oceniane Oceniane
Ciekawe miejsca Wszystkie galerie
spala inne INNE INFORMACJE
spala rewitalizacja Rewitalizacja Spały
spala reklama google REKLAMA
Polesie aktualnoci POLECAMY
Spala aktualnoci ARTYKUY I AKTUALNOCI
Loading
Spala 24 Pl - Spa�a Portal Turystyczny

Rezerwat Żądłowice 2012-01-26 16:32:44 CET

Rezerwat o powierzchni 139,05 ha utworzony został na podstawie Zarządzenia Nr 159 Ministra LiPD z dnia 5 października 1968 r. (M. P. Nr 43 poz. 300) w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych nie spotykanego w lasach polskich układu siedlisk występujących w związku z zaistniałym układem warunków hydrologicznych oraz związanych z nimi typów lasu.

W 2001 r., na mocy Rozporządzenia Nr 58/2001 Wojewody Łódzkiego, rezerwat został powiększony i jego powierzchnia ogólna wynosi obecnie 241,19 ha. Na powierzchnię leśną wynoszącą 223,60 ha składa się 223,18 ha drzewostanów i 0,42 ha powierzchni nie zalesionej (poletko łowieckie). Powierzchnia gruntów związanych z gospodarką leśną (drogi leśne, linie oddziałowe) wynosi 7,03 ha a powierzchnia gruntów nieleśnych (bagna) 10,56 ha. W skład rezerwatu wchodzą następujące oddziały: 215Ad; 216a-o; 217; 218; 219; 220; 222a-i; 223a-i; 224a-i; 225a-p.

Ze względu na główny przedmiot ochrony jest rezerwatem biocenotycznym i fizjocenotycznym, natomiast ze względu na typ środowisk - lasów i borów.

W rezerwacie występują prawie wyłącznie drzewostany jednopiętrowe, zajmując powierzchnię 220,94 ha. Pozostałe 2,24 ha stanowi drzewostan sosnowy w klasie odnowienia. Nieco bardziej zróżnicowana jest struktura gatunkowa. Drzewostany o trzech i więcej gatunkach w składzie zajmują powierzchnię 57,69 ha, co stanowi 26% powierzchni drzewostanów. Tworzą je sosna, świerk, olsza, brzoza, grab i dąb. Drzewostany dwugatunkowe, z brzozą, olszą, dębem, bukiem, świerkiem, modrzewiem i sosną zajmują powierzchnię 74,26 ha (33%) a jednogatunkowe (sosnowe i olszowe) 91,23 ha (41%). Głównymi gatunkami są sosna i olsza, które jako gatunki panujące występują na powierzchni odpowiednio 139,90 ha (prawie 63% powierzchni drzewostanów) i 82,08 (prawie 37% powierzchni drzewostanów). Pozostałe 1,20 ha zajmują drzewostany z panującą brzozą. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 87 lat.

Młode pokolenie lasu jest nieliczne, bowiem podrosty, naloty i odnowienia pod osłoną zajmują łącznie powierzchnię 3,13ha (powierzchnia zredukowana). Dobrze natomiast wykształcona jest warstwa podszytu (91,08 ha powierzchni zredukowanej), którą tworzą takie gatunki, jak: kruszyna, świerk, jarzębina, leszczyna, kalina, tarnina, brzoza, olsza, grab i czeremcha.

Rezerwat „Żądłowice” charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Bardzo liczne, położone na przemian obok siebie wzniesienia i dolinki, tworzą jedyne w kraju pasowe układy siedlisk, pokryte całkowicie odmiennymi zbiorowiskami leśnymi. Na wzniesieniach występują siedliska boru mieszanego świeżego (20,07 ha) i lasu mieszanego świeżego (28,73 ha), w stanie zbliżonym do naturalnego i w dwóch wariantach wilgotnościowych: świeżym i silnie świeżym. W obniżeniach terenu występują naturalne siedliska boru mieszanego wilgotnego (73,58 ha), lasu mieszanego wilgotnego (21,63 ha), lasu wilgotnego (0,90 ha) i olsu (78,69 ha), w wariantach uwilgotnienia od umiarkowanie wilgotnego do bardzo mokrego.

Łącznie siedliska świeże zajmują powierzchnię 48,80 ha, co stanowi 22% powierzchni leśnej, natomiast siedliska wilgotne i mokre występują na powierzchni 174,80 ha (78% powierzchni leśnej).

Na podstawie pracy J. Mowszowicza, R. Olaczka, R. Sowę i M. Urbanek z 1969 r. „Zespoły roślinne uroczyska Żądłowice”, na terenie rezerwatu wyróżniono trzy w pełni ukształtowane zespoły leśne:

- zespół turzycy zaostrzonej Caricetum gracilis, zajmujący fragmenty niżej położone, zalane długi czas przez wodę,- zespół olszyny typowej Alnetum glutinosae,- bór sosnowy Pineto-Vaccinetum, występujący na terenach najwyżej położonych.

Na obszarach przejściowych pomiędzy przedstawionymi zespołami wytworzyły się zbiorowiska pośrednie. Wyżej położone fragmenty zespołu Caricetum gracilis przechodzą w bardziej oligotroficzne zbiorowisko ze związku torfowisk niskich Caricion canescentis-fuscae, natomiast niżej położone obszary boru mieszanego nabierają charakteru grądowego.

Runo boru sosnowego nie jest zbyt zróżnicowane. Dominują w nim borówki: czernica Vaccinium myrtillus i brusznica Vaccinium Vitis-idaea oraz płaty rokieta pospolitego Pleurosium Schreberi. Pozostałymi charakterystycznymi gatunkami runa są: pomocnik baldaszkowaty Chimaphila umbellata, pszeniec zwyczajny Melampyrum pratense, gruszyczka jednostronna Pirola secunda, gruszyczka jednokwiatowa Pirola uniflora, siódmaczek leśny Trientalis europaea, orlica pospolita Pteridium aquilinum oraz mchy: gajnik lśniący Hylocomnium splendens i modrzaczek siny Leucobrium glaucum. W bardzo bogatym runie siedlisk wilgotnych na uwagę zasługują: kosaciec żółty Iris pseudacorus, przytulia błotna Galium palustre, sidmiopalecznik błotny Comarum palustre, manna jadalna Gliceria fluitans, bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata, czermień błotna Calla palustris, narecznica błotna Dryopteris thelypteris i wiele innych. Zbocza kęp olszowych i obrzeż dolinek porastają liczne mszaki z rodzaju mnium oraz turzyce.

W urozmaiconym terenie rezerwatu, odpowiednie warunki bytowania znalazł bocian czarny Ciconia nigra, którego gniazdo znajduje się na dębie, w oddziale 219. Obecność ptaków stwierdzono ostatnio w roku 1997, jednak nie przystąpiły one do lęgów. Na podstawie Zarządzenia Nr 13/98 Wojewody Piotrkowskiego z dnia 10 lutego 1998 r., wokół gniazda wyznaczono 200 metrową strefę ochrony ścisłej i 500 metrową strefę ochrony częściowej.Rezerwat „Żądłowice” nie posiada aktualnego planu ochrony. Wobec powyższego konieczne jest sporządzenie nowego planu ochrony.

Źródło: Nadleśnictwo Spała
Foto: I. Jóźwik

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.spala24.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Spalski Portal Informacyjny 2006 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Spala24.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu spala24.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

.: PARTNERZY :.

Strona startowa

Spala fb POLUB NAS
fb
Spala atrakcje ATRAKCJE
Kolej Spalska
reklama REKLAMA
Ostoja noclegi
Spala pogoda POGODA
Pogoda na dziś
Pogoda na jutro
spala ksiegarnia SKLEPIK
Województwo warszawskie i łódzkie

Spala reklama REKLAMA
Informacja Turystyczna
Karczma Spalska
Kajaki Spała
Kajaki Spała
Kajaki Spała
camping i domki
Kajaki Spała
Restauracja Pod Żubrem
Spala Tour
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Noclegi Spala.info.pl - noclegi
Informacja Turystyczna Informacja Turystyczna
Gmina Inowłódz Gmina Inowłódz
Powiat Tomaszowski Powiat Tomaszowski
COS Spała COS Spała
Bunkier w Konewce Bunkier w Konewce
Nadle¶nictwo Spała Nadle¶nictwo Spała
Reklama google NASZE SERWISY
spala
karpaty
bieszczady
bieszczady
solina
solina
Reklama google REKLAMA


stat4u