Budynek Synagogi w Inowłodzu :: 2011-12-12 11:39:37 CET :: posted by irasj

Budynek stojący tuż nad brzegiem starorzecza Pilicy w centrum Inowłodza przyciąga wzrok swoim nietypowym kształtem i wystrojem architektonicznym. Nie wiadomo dokładnie, kiedy wybudowano inowłodzką synagogę. Być może pochodzi ona jeszcze z lat 20 ubiegłego wieku, ale równie dobrze wzniesiona mogła zostać gdzieś w połowie XIX wieku.

Zachowany do dzisiaj budynek jest orientowany, co znaczy, że jego dłuższa oś pokrywa się z kierunkiem wschód - zachód. Dwukondygnacyjna budowla, wzniesiona została na planie wydłużonego prostokąta, przykrywa ją stromy, czterospadowy dach z pokryciem gontowym. Frontową elewację urozmaicają pilastry i gzymsy oraz zamknięte półkoliście okna i drzwi.

W 1975 roku podjęto decyzję o przekazaniu obiektu dla Gminnej Biblioteki Publicznej. W okresie 1978-82 przeprowadzono rozległe prace remontowe, które dostosowały budynek na potrzeby biblioteki. Obecnie w budynku mieści się sklep spożywczo-przemysłowy.

Źródło: Atrakcje turystyczne Doliny Pilicy
Praca zbiorowa: B. Helman, A. Jóźwik, A. Kobalczyk, M. Płuciennik, D. Serwik
Foto: I. Jóźwik

Comments
Amel :: 2013-08-12 18:10:39 CEST :: ip: logged
No co Ty, Mnie to nie przeszkadza. To nawet fnjaie adoptować Tadka )))A co do kopalni to zrobiłeś mi nie lada radochę. Nie zdawałem sobie sprawy że kopalnia to taka fabryka!!!! Tylko że jak się widzi umorusanych gf3rnikf3w spoconych i pracujących na golasa to wyobrażenie o temp. w kopalni jest zupełnie inne. Ja (wbrew pozorom) pamiętam co mf3wił przewodnik na temat temp. na dole i dlaczego tak się dzieje. Ale na 320 jak będzie okazja to chętnie zjadę.3m się ciepło bo zima przyszła (przynajmniej u mnie)

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Characters Left
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.