POŁOŻENIE SPAŁY :: 2010-01-16 21:19:41 CET :: posted by irasj

Spała leży w województwie łódzkim, 9 km na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego, nad pilicą i jej dopływem Gacią.Spała i połozony niedaleko Inowłódz to dawne uzdrowiska, których rozkwit nastąpił w XIX w. Atutami tych miejscowości były: zdrowy klimat, bogactwo naturalne w postaci borowin i wykorzystywanie wód leczniczych.

Spalski park po rewitalizacji.

Lasy Spalskie należą do lasów pierwotnych i wraz z pozostałą częścią Puszczy Pilickiej tworzą jeden z największych obszarów leśnych w środkowej Polsce. Przez rozległą puszczę płynie Pilica. Na dorzeczach tej rzeki powstało kilka parków krajobrazowych: Przedborski, Sulejowski, Spalski i Lubieniecki.
Spalski Park Krajobrazowy rozciąga się wzdłuż środkowego biegu Pilicy pomiędzy Równiną Piotrkowską a Wzgórzami Opoczyńskimi. Park obejmuje około 12963 ha w tym 7442 ha lasów. Istnieje tu 6 rezerwatów przyrody, 249 pomników przyrody i ponad 100 drzew kwalifikujących się do objęcia ochroną. Spalski Park Krajobrazowy utworzono w dniu 5 X 1995 r. decyzją wojewody piotrkowskiego. Ma on za zadanie chronić krajobraz najpiękniejszej parti dorzecza Pilicy.

Symbol Spały - posąg żubra.

Okolice Spały kryją wiele ciekawych miejsc. Niebieskie Źródła, Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu, Groty w Nagórzycach, Zalew Sulejowski, Zespół Bunkrów w Konewce i Jeleniu, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Klimat

Spała znajduje się w pasie wzniesień Pagórków Inowłodzkich o klimacie kształtowanym przez przeważającą w ciągu roku równoleżnikową cyrkulację mas powietrza atlantyckiego. Zróżnicowanie tutejszego klimatu jest spowodowane tym, że teren Spalskiego Parku Krajobrazowego stanowi strefę przejściową pomiędzy wyżynami: Śląsko - Krakowską i Środkowopolską, a Niziną Środkowopolską. Dominacja wiatrów zachodnich powoduje, iż klimat tych okolic jest łagodny z występującymi tu cieplejszymi miesiącami letnimi w stosunku do średniej w Polsce. Natężenie promieniowania słonecznego jest znacznie wyższe niż na pozostałych obszarach Polski, z wyjątkiem Podkarpackiego. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych dochodzi do 585 mm. Pokrywa śnieżna utrzymuje się około 50 dni. Średnia temperatura dla tego regionu wynosi +9 stopni C, najcieplejszy miesiąc lipiec ma temperaturę ok 22 stopnie C, a najchłodniejszy styczeń poniżej 3 stopni C. Obszary nadpiliczne są nawiedzane latem przez grady, co wiąże się z występującymi tu pokładami granitu i gnejsu, nad którymi powietrze jest bardziej zjonizowane. Na całym obszarze występują bardzo dobre warunki klimatyczne do czego przyczynia się duża lesistość.

Spływ kajakowy rzeką Pilicą.
<


Wyświetl większą mapę

ŹRÓDŁA: Konrad Rybicki - Skarby przyrody i Kultury Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Hanna Szwankowska - Spała wczoraj i dziś

Comments
Valentina :: 2013-08-12 09:54:42 CEST :: ip: logged
Pieknie prezentuje sie ten palac,mysle ze warto wyabrc sie na wycieczke w tamte strony i przyjzec sie wszystkiemu z bliska.Kto wie moze w ten weekend,jesli pogoda dopiszesmile.gifPieknie zrobiona stronka!

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Characters Left
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.