Ścieżka Sportowo - Turystyczna Nadleśnictwa Spała 2013-11-02 10:35:09 CET

Ścieżkę oddano do użytku w lipcu 2013 roku. Trasa rozpoczyna się przy Domu Pamięci i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich, potocznie zwanym Domem Leśnika. Na parkingu ustawiono dużą tablicę informacyjną z mapką przebiegu ścieżki i regulaminem. Z tego miejsca kierujemy się asfaltową drogą w kierunku tylnej bramy Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie znajdziemy kolejną tablicę informacyjną.

Mijamy Park Linowy Adrenalina, harcerski ośrodek i tuż za nim odbijamy w prawo, w leśną ścieżkę. Wszystkie miejsca, gdzie musimy skręcić oznaczone są tabliczkami z czerwonymi strzałkami. Dalej szlak prowadzi nas leśnymi duktami na północ wzdłuż Rezerwatu Gać Spalska. Na pokonanie leśnego odcinka trzeba sobie zarezerwować od 15 do 30 min czasu w zależności od tempa marszu.

W miejscach przeznaczonych do odpoczynku położono ścięte pnie drzew, na których można sobie usiąść i odpocząć. Wizerunek ścieżki psują jednak niebieskie worki na śmieci przyczepione taśmą do drzew, mamy nadzieję, że z czasem zastąpią je jakieś drewniane kosze, pasująca bardziej do otoczenia. Wędrując tędy jesienią możemy spacer połączyć z grzybobraniem..

Na końcu trasy, przy Nadleśnictwie Spała czeka na nas niewątpliwie największa atrakcja wycieczki. Na polanie ustawiono siłownię na świeżym powietrzu. Można z niej korzystać nieodpłatnie, by poprawić swoją tężyznę fizyczną. Obok ustawiono ławę, gdzie po ćwiczeniach można odpocząć i się pożywić. Obok siłowni znajduje się ostatnia tablica informacyjna, a dla najmłodszych ścieżka edukacyjna Lasów Państwowych.

Kilka kroków na zachód od Nadleśnictwa, z mostku na rzece Gać możemy podziwiać żeremia bobrowe, oraz jeden z wielu śródleśnych stawów utworzonych na całej długości rzeki. Do Spały możemy wrócić z powrotem ścieżką lub chodnikiem wzdłuż drogi. Z tego miejsca mamy też całkiem blisko do Konewki i Trasy Turystycznej Bunkier w Konewce.

Foto: I. Jóźwik

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |