pomysl
strona _glowna centrum nad stawem
park_kulturowy
inspiracje
 
projekt koncepcyjny

Zalecenia projektowe:

  • W pierwszej kolejności należałoby usunąć wiele zakrzewień, które szpecą teren i są w złym stanie zdrowotnym. Rozpocząć leczenie wielu drzew, a wyciąć te, których nie da się uratować. Prace porządkowe dotyczyć powinny przede wszystkim północnej części, w której w tej chwili mieści się zakład gospodarki komunalnej. Nie dopuszczalne jest, żeby tak cenne miejsce było przeznaczone pod tego typu działalność. Poza tym trzeba uporządkować nawierzchnie i nadać im parkowy charakter.
  • Prace pielęgnacyjne dotyczyć będą drzew na terenie dawnego założenia. Jest tam wiele cennych okazów, które są chore, albo zaniedbane. Oprócz leczenia należałoby nadać im odpowiednią formę, szczególnie żywotnikom.
  • Układy komunikacyjne powinny zostać przeprojektowane w taki sposób, aby przywrócić charakter dawnego założenia projektowanego przez Jana Kronenberga. Oprócz tego, że ich linia jest poprowadzona w taki sposób, aby spacerujący mógł korzystać z otaczających go dobrodziejstw przyrody, są funkcjonalne i spełniają podstawowe wymogi ciągów spacerowych. W większości są pokryte nawierzchnią żwirową ulepszoną, tylko przed oranżerią i wewnątrz ruin pałacu jest to kostka granitowa i bazaltowa. Wszelkie drogi jezdne pozostały asfaltowe.
  • Szatę roślinna stanowią głównie drzewa i krzewy istniejące. Została tylko częściowo uzupełniona nasadzeniami o znaczeniu sezonowym- kwitnącymi krzewami, roślinami liściastymi, zimozielonymi. To sprawi, że Spała będzie atrakcyjna pod względem rekreacyjno- wypoczynkowym cały rok, od wiosny do zimy włącznie. Ważnym elementem szaty roślinnej są pnącza, które pokryją budynki o nieciekawej architekturze i elewacji, a także kort tenisowy- mieszczący się na osi głównego założenia.
  • Jeżeli chodzi o oświetlenie, to najważniejszym elementem są stylowe lampy, dopasowane charakterem do pozostałych urządzeń małej architektury. Ich rozmieszczenie zapewnia bezpieczne poruszanie się na terenie parku po zmroku i daje ciekawy efekt wyzwalający podziw wśród spacerujących nocą.
  • Pozostałe elementy małej architektury, jak już wcześniej wspomniałyśmy, są dopasowane charakterem do siebie nawzajem i stanowią ciekawy dodatek do urokliwego otoczenia. Wśród nich znajdziemy stylowe ławki i kosze na śmieci, fontannę o organicznych kształtach oraz rzeźby prezydenta Mościckiego siedzącego przy biurku oraz figurki zwierząt leśnych, które szczególnie podkreślą fakt, iż Spała była i jest częścią większego kompleksu leśnego.

Autorzy: Ewelina Widelska, Anna Sobocka, Zuzanna Podgórska, Beata Woźniak

 

 
   
   
   
   
 

podpis