pomysl
strona _glowna centrum nad stawem
park_kulturowy
inspiracje
 
projekt koncepcyjny

„Spała...- spacerem i rowerem,
kajakiem i deptakiem...”

Głównym założeniem koncepcji projektowej terenu przy zbiorniku wodnym
w Spale jest zwiększenie jego bogatych walorów turystycznych i ukazanie  atrakcyjności okolic rzeki Pilicy. Proponowany program jest nastawiony na spełnienie oczekiwań szerokiego grona osób, zarówno mieszkańców jak
i turystów.
Teren jest dostępny i atrakcyjny przez cały rok. Szeroki wachlarz programowy oraz infrastruktura uwzględnia korzystanie z niego podczas licznych uroczystości, imprez, zapewnia rozmaite atrakcje dla wszystkich grup wiekowych.
Podkreślony został również sportowy charakter Spały – kajaki, łódki, rowery rowery wodne to oprócz spacerów  jedna z form zwiedzania okolic
i oczywiście wypoczynku.
Zbiorniki można obejść w koło dzięki granitowej ścieżce, która doskonale komponuje się z roślinnością.       
Zaprojektowany został deptak – w strefie rekreacyjnej (A),
który łączy historyczne centrum Spały z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Jest to główny szlak komunikacyjny projektowanego terenu. Powiązany jest z częścią parkową (C) i częścią rekreacyjno – usługową (B) nad zbiornikiem wodnym. 
            Strefy funkcjonalno – przestrzenne

Strefa rekreacyjno  – wypoczynkowa (A) to obszar z placem zabaw deptakiem, przydrożną kawiarnia oraz wysepką w lesie – południowa część opracowanego terenu. Głównym elementem tej strefy jest scena zaprojektowana na zbiorniku wodnym. Na niej odbywać się mogą występy, koncerty, teatr na wodzie, dożynki prezydenckie i uroczystości religijne – proponowane również śluby na wodzie – jako jedna z atrakcji. Na trawiastych murawach można rozłożyć kocyk i urządzić piknik, obejrzeć występy na zaprojektowanej scanie, namalować piękny pejzaż, lub spędzić czas z dziećmi na wspaniałym placu zabaw.

W strefie  rekreacyjno – usługowej (B) powstaną dwie kawiarnie na utwardzonym  placu, połączone pergolą – co nawiązuje programowo do historycznego centrum Spały. Istnieje tam możliwość wystawienia stolików
z kawiarni i podziwiania widoków, a zimą dla zmarzniętych turystów proponujemy szklaneczkę czegoś ciepłego .  Do strefy tej prowadzi droga utwardzona, ozdobną bramą wjazdową. Droga stanowi oś widokową, która kończy sie drewnianym pomostem na wodzie. W pobliżu drogi znajdują się parkingi.

Strefa parkowa (C) – sąsiaduje z rekreacyjno – usługową. Tworzą ją malownicze ścieżki, a szczególną uwagę przyciąga kolekcja wierzb i oczywiście piękny widok .

 

Autorzy: Aleksandra Król, Elżbieta Król, Adam Lisiecki

 

 
   
   
   
   
 

podpis